сряда, 13 ноември 2013 г.

ПРЕЗЕНТАЦИЯ – ЧАСТ ТРЕТА

Целия процес на приспособление към постоянно съхранение  на вътрешната среда на организма, означава - здраве.

След получения в резултат на адаптацията необходим и полезен за организма приспособителен ефект за постоянно съхранение на  на вътрешната среда, създадена от организма за адаптация с всеки фактор на външната среда,функционалната система се отключва.
И ето точно това показват и изследванията на член-кореспондент АНП СССР В.Д. Неблицина, излишъка от допълнителна  работа на организма се изразява в загуба на допълнителна енергия.

Следва да се отчете, че значително число здрави хора нямат и не поддържат постоянно ниво на стрес.
Влиянието на природните фактори и техногенните раздразнители, сложните условия на социалния ефект предизвикват пренапрежение в системите за регулация, водят до неадекватни резултати при опитите за приспособяване на организма, изменя  информационния поток и изтощава  на адаптационният  резерв на организма.

Именно лошата адаптационна способност или загубата на степента на нейното изражение, води до това, че организма губи способността да поддържа оптимален режим на само регулация и следователно да съхрани своята вътрешна среда. Това от своя страна води до възникване на хронични заболявания, които се появяват в следствие на нарушения процес на адаптация.

Успеха на съвременната европейска медицина в решението на патологически проблеми е неоспорима, но на лице са всички недостатъци, които  идват от лекарствените терапии: абсолютна липса на снижаване на процента на заболяванията, повишаване на ръста на алергични заболявания, понижен или изцяло липсващ имунитет, нарушения в обмяната на веществата и скъпо струваща предлагана схема за лечение,без гаранции за пълно оздравяване.

От друга страна, даже и да не се гледа на бързия прогрес на науката, голяма част от човечеството е лишена от надлежно медицинско обслужване. Съвременната медицина с всичкото си блестящо оборудване и „чудодейни“ медикаменти не е в състояние ефективно да се бори с много от старите и нововъзникнали заболявания.

Русия се счита, че е евро-азиатска държава. От древни времена тя е свързана с много тесни връзки, както с Европа, така и с Азия. Там от векове са запазени традиционните исторически подходи към естествознанието. Това е тънка сплав от западен, цифров, нормиращ интерес към обкръжаващата среда и нежното, източно, дълбоко и ненатрапчиво отношение към изучаването на човешката същност.
Благодарение на особеното положение, възпитание в европейски традиции, руските учени от години търсят отговори на трудните въпроси от източната култура и наука. Без изключение от това са и лекарите.